Що треба знати про гепатит А

Дата: 08.11.2023 11:11

Це захворювання печінки, спричинене вірусом гепатиту А. На щастя, він не такий небезпечний, як гепатити В і С, бо не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.

Інкубаційний період триває 14-28 днів.

Як передається

Ви можете заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини.

Вдома цей вірус найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.

Він також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

Симптоми хвороби

• підвищена температура;
  • слабкість;
  • відсутність апетиту;
  • діарея;
  • блювота;
  • неприємні відчуття в животі;
  • сеча стає темнішою;
  • пожовтіння шкіри і білків очей.

Але не завжди усі ці симптоми проявляються. Усе залежить від важкості протікання хвороби. Наприклад, у інфікованої людини може бути нормальна температура тіла чи звичний колір сечі.

При цьому слід зауважити, що у дорослих симптоми гепатиту А проявляються значно частіше, ніж у дітей.

Більш того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми, а жовтуха розвивається лише у 10%.

У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 65 років.

Хто у зоні ризику

Найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку.

Основні фактори ризику: погані санітарні умови, відсутність очищеної води, прийом рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.

Профілактика гепатиту А

Оскільки вірус найчастіше передається фекально-оральним шляхом, вберегтися від хвороби допоможе дотримання елементарних санітарних норм.

Тож, аби не захворіти:

1. Дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.

2. Пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити треба протягом 10 хвилин, а потім дати відстоятися.

3. Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.

4. Не займайтеся самолікуванням. Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.

5. Існує вакцина, яка може надати додатковий захист від гепатиту А.

Лікування гепатиту А

Спеціального лікування немає, одужання проходить повільно і може зайняти кілька тижнів або місяців.

Найважливіше – уникати прийому зайвих ліків. Не слід давати ацетоминофен/парацетамол і препарати від блювоти. Такі рекомендації дає ВООЗ.

При відсутності гострої печінкової недостатності необхідності в госпіталізації немає.