Обізнаність про небезпечний туберкульоз
24 березня країни світу відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Протягом останніх десятиріч ця інфекція є однією з найбільших медичних та соціальних проблем в Україні.
Німецький вчений Роберт Кох, який на той момент вже зробив кілька визначних відкриттів у медицині та мікробіології, вирішив вивчити причини виникнення цього захворювання. На засіданні Берлінського фізіологічного товариства 24 березня 1882 року Кох у доповіді "Етіологія туберкульозу" заявив про відкриття збудника туберкульозу. Саме ця подія створила наукове підґрунтя для боротьби із захворюванням.
За даними ООН, нині щорічно туберкульозом інфікується близько 10 мільйонів людей. При цьому від туберкульозу щорічно вмирає близько 1,5 мільйона хворих на рік, більшість з яких є мешканцями країн, що розвиваються.
У 1993 році ООН оголосила туберкульоз глобальною проблемою. З 1997 року Всесвітня організація охорони здоров’я готує щорічні звіти, в яких повідомляє про зміну глобальної динаміки захворюваності. За даними Центру медичної статистики МОЗ, останнім часом в Україні спостерігається зниження захворюваності на туберкульоз. Однак попри ці дані туберкульоз все ще лишається небезпечним захворюванням та серйозною соціальною проблемою в Україні.
Як не захворіти на туберкульоз.
Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом та зазвичай уражає легені людини. Однак бактерія може розмножуватись і в інших тканинах та органах. Основними симптомами туберкульозу є тривалий кашель (понад 2 тижні), підвищена температура тіла, яка тримається понад 7 днів, утруднене дихання, біль у грудях, слабкість, поганий апетит, втрата ваги, підвищена пітливість та кровохаркання. У разі появи ознак захворювання слід негайно звертатися до лікаря, оскільки пізня діагностика значно ускладнює лікування, яке здійснюється за допомогою комплексу антибіотиків, та знижує шанси на одужання.
Для того, щоб не захворіти на туберкульоз, слід дотримуватися здорового способу життя й правил гігієни, а також регулярно проходити флюорографічне дослідження у поліклініці. Окрім того, слід обов’язково вакцинувати дітей протитуберкульозною вакциною (БЦЖ). Туберкульоз добре піддається лікуванню за умови його раннього виявлення.